Записи с меткой «що»

Контрольний переказ розповідного тексту з елементами роздуму, що містить однорідні члени речення 5 клас

Коріння народу

Чи є в нас історія, підоснова, підґрунтя, корені? Чи багаті ми багатством багатовіковим і неосяжним?

Твоє походження, твоя історія, історія твого народу ніби підпирають тебе, намножують твої сили. Ти набуваєш багатомірності. Тобі здається, ніби життя твоє не обмежується скромними вимірами, як дозволяють закони природи. Адже ти заволодів ще й законами історії. І ось тобі вже й тисяча й десять тисяч років, а попереду – незміримість і      Читати повністю »

Що у наших дітей може викликати  агресивні почуття і дії наших дітей

(на думку відомого психолога Ю. Б.Гіппенрейтер)

  1. Накази, команди

«Зараз же перестань», «Забери!», «Винеси відро!», «Швидко в ліжко!», «Щоб я більше цього не чув!», «Замовкни!»

У цих категоричних висловах дитина відчуває неповагу до себе. Такі слова викликають почуття залишеності. Особливо коли дитина має проблеми і намагається поділитися ними з батьками. У відповідь діти звичайно опираються, «бурчать», ображаються, виявляють упертість.

  1. Попередження, застереження, погрози   

Читати повністю »

Експрес-уроки української мови Олександра Авраменка

Урок 155.  Яка помилка у вислові «На тобі, Боже, що мені негоже»  Читати повністю »

Культура слова: мовностилістичні поради. Олександр Пономарів. Літера Т, Ц, Ч, Щ

Торкатися і рушати

Ми не можемо не копіювати своїх північних сусідів. Увесь час щось запозичаємо — то слово, то модель слова, то його значення. Скажімо, повідомляючи про відкриття нової лінії метро в Києві, газети захоплено писали: «Бла­китний експрес плавно торкається з місця». В українській мові слово торкатися означає притулятися до чогось; хвилювати, зворушувати: «Тихо руками до струн проме­нистих Співець яснокрилий торкнувся» (Леся Українка); «Журавлина пісня, пролітаючи над селом, торкалася серця» (М. Стельмах). Тут воно збігається значенням із рос. трогать. Але рос. трогаться с места, тобто починати переміщатися, в українській мові буде рушати з місця. Напр.: «Жінка нащось розв’язала косинку, спустила її на плечі і, струснувши чорним волоссям, рушила з місця» (М. Коцюбинський). Читати повністю »

Українці за кордоном. Що таке діаспора?

Мета. Сформувати знання про «діаспору». «міграцію»; життєвий і творчий шлях Квітки Цісек; виховувати громадянську життєву позицію.

Обладнання. Мультимедійна, відео – презентація про Квітку Цісек.

Хід заходу:

Ми є! Були. І будем Ми!  Й Вітчизна наша з нами! Читати повністю »

Прислів’я про вересень. Прикмети вересня. (В.Скуратівський «Місяцелік»).

Вересень — рум’янець року.

Вересень без перевесла.

Садок у вересні, що кожух у січні.

Вересень весіллями багатий.

Вересень каже: «Посієш жито на поспіхвоно вродить на посміх».

Хто цілий рік байдикує, той навіть у вересні голодує.

Вересень лінивцем буваєруки в кишені всаджає.

Вереско вхопив чересло.

Верещить вересень, що вже осінь. Читати повністю »

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ БЕСІД З УЧНЯМИ. ЗДОРОВИЙ ЕГОЇЗМ

Мета. З’ясувати різницю між егоїзмом в його найгірших проявах і „здоровим” егоїзмом; підвести до розуміння різниці між егоїзмом і повагою (любов’ю) до себе, формувати навички самоаналізу, сприяти розвитку моральних почуттів і рис особистості.

Тези.

  • приклади егоїстичної поведінки з побуту, шкільного життя;
  • що таке егоїзм (морально-етичний принцип, який означає таку поведінку людини, коли вона віддає перевагу власним інтересам, нехтуючи інтересами суспільства та інших людей; егоїзм — себелюбство);
  • звідки бере початок егоїзм ( з дитячих капризів, яким потурали, які спрямовані на задоволення особистих бажань дитини);
  • що таке почуття обов’язку, яким людям воно властиве (не властиве егоїстам, адже світ має обертатися лише навколо них);
  • обов’язок людини. Що ми вкладаємо в це поняття? (обов’язок включає в себе ряд дій, справ, спрямованих на задоволення потреб інших людей, суспільства. Людина повинна діяти з огляду на власні інтереси і вподобання, але не в ущерб інтересам інших);
  • кожна людина повинна дбати про себе, поважати себе, любити себе, тобто бути егоїстом в хорошому розумінні;
  • ми всі живемо в суспільстві, отже, залежимо від інших людей і маємо перед ними певні обов’язки;
  • як не стати егоїстичною людиною, не вийти за межі „здорового егоїзму”, чим шкідлива для людини егоїстична поведінка.

Читати повністю »

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ БЕСІД З УЧНЯМИ. ЩО ТАКЕ ВИХОВАНІСТЬ?

        ЩО  ТАКЕ  ВИХОВАНІСТЬ?

      Спочатку звернемось до тлумачного словника: „Вихованість – це вміння поводитись”. Що ж означає вміння поводитись в колективі? Бути вихованою людиною – це і вміння вітатися, і підтримувати в товаристві розмову, і правильно їсти, і вміння тримати себе в громадських місцях.  Та неправильно мислять ті, хто вважає, що вихованість зводиться лише до гарних манер. Коли говоримо „вихована людина”, — ми маємо на увазі щось більш глибоке в людині, і перш за все внутрішню інтелігентність. А це означає бути уважним до інших, тактовним, скромним. „Виховані люди, — писав до брата у листі російський письменник А.П.Чехов, — поважають людську особистість, а тому завжди тактовні, лагідні, ввічливі, поступливі… Вони щирі і бояться неправди, як вогню. Не обдурюють навіть у дрібницях. Вони не хизуються, поводяться на вулиці так само, як і вдома. Вони не балакучі і не лізуть з відвертими розмовами, коли їх не питають”. Читати повністю »

Література 7 клас „Ти знаєш, що ти – людина?”

Тестова контрольна робота

„Ти знаєш, що ти – людина?”  (О. Стороженко, Б. Лепкий, Ліна Костенко).

  1. Як прозивали головного героя оповідання О.Стороженка „Скарб”?
    а) Пустун; б) Лежень; в) Щасливчик;   г) Скарбничий.
  2. До кого звертається Ліна Костенко у поезії „Крила”?
    а) до людей; б) до птахів; в) до землі;   г) до Батьківщини.
  3. «Щастя, дитинко, то…» (Б.Лепкий.«Цвіт щастя»):

Читати повністю »