Три умови виникнення пожеж

Мета: ознайомити дітей з умовами виникнення пожеж

Вогонь супроводжує людину на всьому шляху розвитку людства. В час, коли люди навчилися керувати вогнем і його здобувати, їх можливості багаторазово збільшилися. За допомогою вогню людство навчилося зберігати їжу і захищатися від звірів, очищати поля від рослин і здобувати метали. Вогонь забезпечує тепло і освітлює приміщення, рухає автомобілі і літаки. Вміння  здобувати  і використовувати вогонь надало людині відчуття  незалежності від Природи.

Історія свідчить, що вогонь завжди був символом. Відомий міф про Прометея, що вкрав вогонь у богів Олімпу і приніс людям, тим самим зробив їх незалежними від богів. Сьогодні вогонь палає біля пам’ятників загиблим і  нагадує про  перемогу, що здобута ціною життя багатьох людей. Ним відкривають найбільше земне мирне спортивне свято — Олімпіаду.  Вогню під силу викликати у людей чудові емоції. Часто родини збираються біля каміну, спостерігаючи за вогнем.

Горіння — це процес з’єднання речовин з киснем, що супроводжується виділенням диму та (або) виникненням полум’я та (або) світінням.

Але, коли вогонь виходить з-під контролю людини, він перетворюється на страшне лихо – пожежу. Не завжди горіння перетворюється на пожежу. Для цього потрібно декілька умов.

Пожежа – це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.

Щоб почалося горіння потрібно мати горючу речовину, кисень та джерело запалювання. За відсутності будь-якого чинника горіння не відбудеться.

 

 

Основні умови Додаткові умови
Горюча речовина (пальне) Готовність до горіння

 

Повітря (окисник) Потрібна кількість
Джерело запалювання Необхідна потужність

Горюча речовина. Майже всі речовини можуть горіти. Горіти можуть тверді тіла, рідини, гази і метали. Всі вони горять по різному. Деякі тверді тіла горять із тлінням: деревина, папір, солома, тканини тощо. Деякі горять без тління, наприклад,  пластмаси. Особливо потрібно звернути увагу на горіння рідких речовин. Ті з них, що не розчиняються у воді, бензин, нафта, згоряють на її поверхні; такі рідини як спирт, гліцерин розчиняються у воді, але все рівно горять суміші .

Всі речовини  поділяються на горючі, важкогорючі та негорючі.

Горючі (спалимі) матеріали загоряються від джерела вогню та продовжують горіти після зникнення джерела запалювання.

Важкогорючі (важкоспалимі) під впливом вогню чи високої температури спалахують, чи тліють, чи обвуглюються. Після зникнення джерела запалювання  горіння чи тління припиняється.

Негорючі – під дією вогню або високої температури не спалахують, не тліють і не обвуглюються.

Цілий ряд матеріалів мають здатність самозайматися.  З такими речовинами потрібно поводитися дуже обережно. Наприклад, самозаймання може визвати кислота, яку пролили на деревину або тирсу. Самозаймаються речовини, що виділяють тепло під час своєї життєдіяльності: сіно, торф, зерно, буре вугілля, вугільний пил та інші органічні матеріали

До джерел запалювання відноситься відкритий вогонь: тліюча цигарка, сірник тощо. При їх горінні виділяється багато тепла у короткий час. Температура полум’я тліючої цигарки може  держатися на рівні 320-420 градусів протягом 2 –2,5 хв., сигарети – 420-460 градусів – протягом 26 –30 хв., сірника – 620-640 градусів  — 0,33 хв. Зрозуміло, що така кількість тепла при необережному користування обов’язково призведе до запалювання.

 Вплив кисню на хід горіння. Пожежа розвивається, коли у повітрі 14-16% кисню. Наприклад, за недостатній кількості кисню горюча речовина згоряє неповністю і виникає дим. При цьому виникає небезпечний для дихання людини вуглекислий газ. Надлишок повітря може в одних випадках припинити пожежу, наприклад, коли ви задмухуєте свічку (багато повітря, замало горючої речовини). В інших, навпаки, може роздути полум’я. Так буває під час пожежі в лісі ( багато і горючої речовини, і  кисню). Деякі речовини можуть горіти і без наявності окисника. Під час горіння цих речовин виділяється кисень, який і підтримує горіння «без кисню». Без окисника  горять бікфордов шнур, бінгальські вогні.

 Стадії горіння. Горіння зазвичай проходить декілька стадій. Можна виділити три основні, а саме: запалювання (виникнення), поширення полум’я (горіння)  і  згасання полум’я.

Кожна людина має знати про причини та стадії пожежі, щоб знати, як вона має діяти, скільки часу у неї є.

Будь-яка пожежа починається з загорання, яке  може ліквідувати одна людина, якщо має відповідні навички та знає способи та правила її гасіння.  Якщо виникла пожежа – рахунок часу йде на секунди, тому необхідно заздалегідь знати, де і які засоби пожежогасіння розміщуються і як ними користуватися.

У звичайному будинку перетворення загоряння у пожежу триває приблизно 1-3 хвилини (І стадія). ІІ стадія -зростання зони горіння — 5-6- хвилин. А далі йде нарощування пожежі, температура підвищується у середині приміщення  до 250-300 градусів.

Найсуттєвішими факторами, які створюють загрозу  життю і здоров’ю людини є токсичні продукти горіння, вогонь, підвищена температура середовища, дим, недостатність кисню, вибухи та руйнування, витоки небезпечних речовин, ураження електричним струмом, паніка.

 

Оставить комментарий

Рубрики
2020-2021 н.р. 2021-2022 н.р. «Я- класний керівник». Інклюзивне навчання Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Презентації до уроків. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас