Пожежонебезпечні властивості речовин
Пожежна безпека в навчальних майстернях, фізичних, хімічних та електро-технічних лабораторіях, кабінетах навчальних закладів зумовлена властивостями матеріалів реагентів, які застосовуються, а також змістом учбових занять, які проводяться.
Головні причини пожежної небезпеки в кабінетах і лабораторіях:
- досліди, які супроводжуються електростатичним розрядом, нагрівом тіл;
- досліди з демонстрації вибухів різних газів і пари;
- необережне поводження з вогнем, вогненебезпечними рідинами;
- неправильне зберігання вогненебезпечних рідин.
Вогне- і вибухонебезпечні речовини, які застосовуються в кабінетах, можна поділити на кілька груп:
- речовини, здатні до утворення вибухових сумішей (бертолетова сіль та інші нітрати);
- легкозаймисті і горючі речовини (бензин, ацетон, спирт, газ, фосфор червоний та інші);
- речовини, які спричинюють до спалаху (бром, азот та сірчана кислота);
- горючі речовини (сірка, вугілля та інші).
Самозайматися можуть ганчірка та пакля, просочене машинним маслом. Вогне- і вибухонебезпечні речовини потрібно зберігати загальною кількістю не більше 3 кг в спеціальному металевому ящику, встановленому якомога далі від нагрівальних приладів і винаходів. Реактиви та інші речовини та матеріали, сукупне зберігання яких може спричинити акумуляцію тепла, утворення пожежонебезпечних концентрацій або бути імпульсом для запалювання, потрібно зберігати окремо у вогнетривких шафах у відповідній упаковці.
На банках, бутлях з хімічними речовинами повинні бути чіткі написи з зазначенням їх властивостей: «Вогненебезпечні», «Отруйні», «Хімічно активні» тощо.
У лабораторіях, майстернях, кабінетах працювати учням з пожежонебезпечними речовинами дозволяється тільки під наглядом і керівництвом викладача або лаборанта.
Меблі та обладнання в приміщеннях повинні бути встановлені так, щоб вони не заважали евакуації людей на випадок пожежі.
Робочі столи і витяжні шафи, призначені для роботи з пожежонебезпечними речовинами, повинні знаходитись у належному стані, а при роботі з кислотами та іншими речовинами – стійкими до їх дії.
Всі приміщення повинні бути забезпечені засобами пожежегасіння відповідно до встановлених норм.
Перед проведенням учнями дослідів викладач повинен пояснити можливі причини пожежної небезпеки і профілактичні заходи. Забороняється виливати легкозаймисті і горючі речовини в каналізацію.