Безпечний перехід багатосмугової дороги.

Мета: розповісти про особливості багато смугової дороги

 Особливості переходу  багатосмугової дороги.

Багатосмугову дорогу не можна перейти за один етап. Тому її треба переходити у два етапи з зупинкою на осьовій лінії. Для  школяра це — складний іспит, оскільки доводиться стояти між двома зустрічними потоками автомобілів, не панікувати, максимально зібратися, не допускаючи жодного руху мимоволі, так властивого дітям. На жаль, не всі знають про таку небезпеку  і не навчають дітей особливим навичкам безпечної поведінки  на осьовій. Не вчать самому необхідному: умінню спостерігати за автомобілями, що рухаються не тільки справа (які автомобілі треба пропустити), але і вліво — де рухаються  автомобілі,  до яких вони стоять спиною.

Перехід дороги  на перехрестях  та на необладнаних місцях.

Звичайно, що потрібно переходити дорогу пішохідними переходами. Правила ( п.4.7,4.8) вимагають переходити проїжджу частину в спеціально виділених і обладнаних місцях або на перехрестях (навіть, якщо там немає позначених пішохідних переходів). На жаль, не у всіх населених пунктах існує така розмітка і пішохідні переходи. Тому потрібно навчити учнів переходити дорогу у необладнаних місцях.

В випадках,  коли немає позначених переходів і в зоні видимості немає перехресть, пішоходи можуть переходити дорогу і в інших місцях. Саме так  роблять люди, тому на умовах  таких переходів  треба зупинитися окремо.

Головною умовою безпечного  переходу є те, що дорога добре проглядається в обидва боки від наміченого місця переходу (приблизно на 150-200 м).

Транспортний потік.

Транспортний потік — сукупність автомобілів  що рухаються дорогою один за одним з невеликими проміжками, які дозволяють уникнути зіткнення  при різкому гальмуванні. Довжина цих проміжків не завжди настільки достатня, щоб пішохід встиг безпечно перейти  смугу  руху між автомобілями. Тому скрізь  транспортний потік не треба навіть намагатися  переходити дорогу.

 

 

Пошук межі небезпеки в транспортному потоці між автомобілями.

Час достатнього для переходу розриву в транспортному потоці визначають у загальному виді так :Т = t х N

Де: Тчас, необхідний для переходу проїжджої частини  пішоходом,

N — кількість смуг на проїжджій частині;

t- час переходу пішоходом однієї смуги руху.

Межа небезпеки в транспортному потоці визначається на кожній смузі по останньому автомобілю, який є небезпечний для пішохода.

Безпека пішохода, який переходить дорогу, буде забезпечена, якщо він встигне  подолати  кожну смугу руху за час менший, ніж потрібно автомобілю для проходження відстані до нього.

Для дітей віку 12 — 15 років середня швидкість руху під час переходу дороги складає приблизно 1.5 м/с, тому смугу шириною 4м учень перейде за 3-4 секунди, для переходу другої смуги теж потрібно 6-8 секунд.

Автомобіль, що рухається зі швидкістю 60 км/годину, за 1 секунду проходить приблизно 17 метрів, за 2 секунди – 34 і т.д. Тобто,  на першій смузі небезпечним буде автомобіль, що знаходиться далі 51  метра, на другій – далі 102 м і т.д. Якщо відстань менша – переходити дорогу не можна!

Ця обставина повинна враховуватися вчителями (батьками) під час навчання дітей правилам переходу вулиць та визначення небезпечної відстані до автомобіля, який рухається.

 

.Вибір моменту переходу.

Для вибору моменту переходу треба визначити, чи не створює автомобіль, що рухається,  небезпеку для пішохода.

  1. Головна умова безпечного переходу багатосмугової проїжджої частини — автомобілі далеко.
  2. Здійснюючи перехід, пішохід повинен за один етап досягти середини проїжджої частини або закінчити перехід. Інтервал між бортами зустрічних або сусідніх автомобілів невеликий, тому уникнути удару або наїзду практично неможливо.
  3. Пішохід має переходити дорогу спокійно. Водій, побачивши пішохода, що раптово з’явився на шляху автомобіля, автоматично прагне уникнути наїзду, тому гальмує або маневрує. Це вдається не завжди, тому що, пішохід починає метушитись і кидатися у різні  боки.
  4. Виходити на дорогу потрібно, коли автомобіль знаходиться на достатній відстані від місця переходу, щоб водій мав час прийняти правильне рішення.
  5. Не можна раптово з’являтися на дорозі, особливо виходити на дорогу із-за перешкод, які обмежують оглядовість для водія. Водій не встигне зреагувати.
  6. Небезпечним є перехід проїжджої частини при зустрічному русі автомобілів. Вихід пішохода на зустрічну смугу руху для водіїв є раптовими, тому що зона оглядовості для водія зустрічного  автомобіля (транспортного потоку) обмежена. Крім того за цим автомобілем їдуть інші, зазвичай з великою швидкістю, що обов’язково призведе до зіткнення декількох автомобілів.

 

Визначення небезпеки на першій смузі руху.

Звичайно, стояти на проїжджій частині, розмірковувати, та визначати момент переходу небезпечно, тому визначати момент переходу треба на тротуарі.

Якщо вважати, що відстань між стовпами електропередачі у місці дорівнює 50 метрам ( це потрібно перевірити), то вони є хорошими орієнтирами для визначення відстані до автомобіля, що рухається.

При  переході першої смуги небезпеку створюють  автомобілі, що знаходяться між першим і другим стовпами, при переході другої смуги – між  другим і третім.

Автомобілі, що перед початком переходу двосмуговою дороги знаходяться між третім і четвертим стовпом, можуть бути небезпечні  у випадку затримки пішохода на другій смузі  руху.

Треба зважити ще на одну обставину.  Якщо пішохід невірно визначить момент переходу і почне перебігати першу смугу руху, то може потрапити під удар автомобіля другої смуги руху, у якого зона ураження знаходиться на  переході.

На середині проїжджої частини  оцінка небезпеки проводиться за попередньою  схемою з урахуванням того, що автомобілі  до місця переходу наближаються праворуч.

Звичайно дитині важко розумітися на поняттях швидкість, метри, секунди та орієнтуватися в їх цифровому  значені. Тому на практиці пропонується така послідовність дій. Спочатку, за допомогою секундоміра уточнюється  скільки часу дитині треба для здійснення переходу. Потім визначається межа небезпеки — відстань, яку здолає автомобіль за той  же час. Далі дитині показують місце переходу  і пояснюють, що вона може ступати на проїжджу частину тільки у випадку, коли найближчий автомобіль першої або другої смуги руху знаходиться за межею ділянки небезпеки автомобіля другої смуги руху.  Межа  небезпеки визначається за допомогою добре помітного з місця переходу предмета, яким  може бути дерево, стовп, кіоск,  вибоїна на дорозі, тощо.

Знаходячись на тротуарі  або на середині проїжджої частини треба витримувати безпечний інтервал, враховуючи те, що автомобіль відхилившись у бік пішохода, може зачепити його дзеркалом, антеною, бампером, ручкою двері, тощо і потягти за собою. Тому пішохід  повинен залишати проміжок до  лінії розмітки, який називається резерв  безпеки. І чим більша швидкість автомобіля тим він має бути більшим.

У крайньому випадку для очікування можливості переходу можна використати осьову лінію, але з неї не можна роботи ні кроку назад, ні вперед, не глянувши.

 

 

Закріплення та перевірка знань учнів

Питання.  Коли пішохід може зупинитися  на проїжджої частини вулиці?

Відповідь. Тоді, коли він переходить вулицю не за один раз, а  у два етапи: спочатку до середини (до “острівця безпеки”, або до осьової лінії), потім, зачекавши і пропустивши автомобілі, від середини до тротуару.

Питання. На що потрібно звертати увагу, зупинившись на середині проїжджої частини?

Відповідь.   Звичайно усі дивляться лише вправо — на автомобілі, які треба пропустити, але цього мало! Треба спостерігати  і знати, чи є автомобілі, що проїжджають за спиною. Якщо цього не робити,  можна, злякатися автомобіля, відступити, зробити крок назад не дивлячись — прямо під колеса.

Питання. Що заважає бачити небезпеку, коли стоїш на середині вулиці?

Відповідь: Заважають спостерігати пішоходи, що стоять праворуч. Відволікає  увагу й автобус, що під’їжджає до зупинки, на іншому боці вулиці, особливо якщо той самий автобус, на який хотілося б устигнути.

Питання. Як треба зосередитись, зупинившись на середині вулиці?

Відповідь.   На граничну уважність. Якщо опинився між двох потоків автомобілів, що їдуть  справа й їдуть зліва. Ніяких розмов із приятелями! Жодного  випадкового руху, не обдивившись, особливо назад! Спостерігати з поворотом голови. Бути  зібраним.

 

Один комментарий на “Безпечний перехід багатосмугової дороги.”

Оставить комментарий

Курси, вебінари, олімпіади. Портал «Всеосвіта».
Рубрики
2020-2021 н.р. 2021-2022 н.р. «Я- класний керівник». Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Літературний гурток Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Презентації до уроків. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас