Порядок та сигнали оповіщення населення про надзвичайні ситуації
Оповіщення організується у всіх ланках управління цивільної оборони з метою своєчасного приведення системи ЦО в різні ступені готовності і доведення до органів управління і всього населення розпоряджень і сигналів цивільної оборони.
Відповідальність за організацію зв’язку і системи оповіщення несуть начальники територіальних управлінь (відділів) з надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення, штабів ЦО та з НС, а за її підготовку і безперервну роботу — відповідні керівники об’єктів зв’язку.
УВАГА ВСІМ!” – це головний сигнал цивільної оборони. Подається включенням сирен, а також інших встановлених сигнальних засобів, для привернення уваги населення в екстремальних випадках, а потім передається мовне повідомлення. На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту готуються варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються. Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.).
СИГНАЛ “УВАГА ВСІМ” МАЄ НАСТУПНІ ВИДИ ІНФОРМАЦІЇ: | |
НА МИРНИЙ ЧАС | НА ВОЄННИЙ ЧАС |
1. Аварія на атомній електростанції. | 1. Повітряна тривога. |
2. Аварія на хімічно небезпечному об’єкті. | 2. Закінчення повітряної тривоги. |
3. Про можливий землетрус. | 3. Загроза хімічного зараження. |
4. Про можливу повінь (затоплення). | 4. Загроза радіоактивного зараження. |
5. Про штормове попередження. |
Кожний громадянин повинен знати сигнали цивільної оборони на мирний і воєнний часи та вміти діяти за ними.
Повідомлення управління (відділу) з питань НС та ЦЗН:
При аварії на хімічно — небезпечному об’єкті господарської діяльності
“УВАГА! Говорить управління (відділ, штаб ЦЗ) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ………….… області (міста обласного підпорядкування, району).
ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) трапилася аварія на ……….. насосній станції водопостачання (……..) з викидом в повітря ………. – сильнодіючої отруйної речовини. Хмара зараженого повітря поширюється у … (такому-то) напрямку з швидкістю … км/г і досягне … (міст, районів, населених пунктів) через … (хв., год.). В зону хімічного зараження потрапляють: … (іде перерахування міст і населених пунктів, районів).
Жителям … (міст, населених пунктів) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків). У підвалах, нижніх поверхах не ховатися, тому що хлор важчий за повітря і затікатиме у низинні місця та підвальні приміщення.
Жителям … (міст, населених пунктів) негайно залишити квартири (будинки), об’єкти господарської діяльності за планом евакуації і виходити у … райони (такі-то).
Всім громадянам надіти засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, дитячі протигази, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватяну марлеву пов’язку або рушник, попередньо змочені водою або 2 % розчином питної соди.
Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з вказівками управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення … області (міста обласного підпорядкування, району).”
При аварії на радіаційно — небезпечному об’єкті госпоподарської діяльності
“УВАГА! Говорить управління (відділ, штаб ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення … області (міста обласного підпорядкування, району).
ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) трапилася аварія на ………атомній станції з викидом в повітря радіоактивних речовин. Хмара радіоактивного повітря поширюється у … (такому-то) напрямку з швидкістю … км/г і досягне: … (міст і районів) через … (хв., год.). В зону можливого випадання радіоактивних опадів потрапляють: … (іде перерахування міст, населених пунктів, районів).
Жителям … (міст, населених пунктів, районів) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків) та місць утримання сільськогосподарських тварин. Пам’ятайте, що підвальні, заглиблені і загерметизовані приміщення є надійним місцем укриття від радіоактивних опадів.
Всім громадянам прийняти йодистий препарат та привести у готовність засоби індивідуального захисту органів дихання і шкіри і постійно тримати їх при собі. По нашій команді або при необхідності одягніть їх. При собі майте плівкові (полімерні) накидки, плащі або куртки.
Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з вказівками управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення … області (міста обласного підпорядкування, району).”
Порядок дій при евакуації населення
- Працівникам об`єкта ЦО і членам їх сімей необхідно ЗНАТИ:
— про включення Вас і членів Вашої сім’ї до списків на евакуацію;
— яким видом транспорту (потягом, автомобілями) або пішим порядком Ви вирушаєте до нового місця розташування установи;
— місце збору перед відправленням на збірний евакуаційний пункт (ЗЕП), адресу ЗЕП і час відправлення потягу, автомобільної або пішохідної колони;
— новий район (пункт) розташування об`єкта, якщо це визначено завчасно;
— сигнали оповіщення цивільної оборони та як діяти за сигналами.
- Перед тим, як залишити житло, необхідно:
— зачинити вікна;
— вимкнути газ, воду і електрику;
— забрати продукти з холодильника.
Ключі від квартири необхідно здати представнику ЖЕК і залишити записку з позначенням прізвища, складу сім’ї та адреси місця роботи.
- З собою мати документи:
— паспорт, військовий квіток, документи про освіту та фах, посвідчення про шлюб і народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інші документи.
- Взяти із собою валізу (рюкзак) з теплим одягом, постільною білизною, особистими речами і предметами гігієни. Загальна вага не повинна перевищувати 30 кг. До валізи (рюкзака) прикріпити табличку з позначенням адреси постійного місця проживання, прізвища евакуйованого і станції призначення. На одягу дітей мають бути нашивки з позначенням прізвища, імені та по батькові евакуйованого, року народження, адреси постійного місця мешкання і станції призначення.
- Одержати та підтримувати у готовності засоби індивідуального захисту (протигаз, респіратор, індивідуальну аптечку, індивідуальний перев’язочний пакет).
- Виконувати всі розпорядження посадових осіб евакуаційних і евакоприймальних органів. Дотримуватись дисципліни та порядку на маршруті (на шляху руху на транспорті) та в районі розселення за новим місцем розташування об’єкта. За можливості надавати сприяння органам охорони громадського порядку і медичним працівникам.