Правила користування предметами побутової хімії та піротехнічними засобами.

Побутова хімія — безперечне досягнення цивілізації. Без неї сьогодні важко обійтися. Однак, підтримуючи чистоту, ми недооцінюємо ту шкоду, яку хімія може завдати нашому здоров’ю. Більшість використовуваних синтетичних миючих засобів містить небезпечні речовини, які викликають подразнення шкіри і запалення слизових оболонок очей і носа, ускладнення дихання, кашель і напади астми, збільшують ризик алергії і навіть ракових захворювань.

На жаль, більшість побутової хімії, що лежить на прилавках магазинів, виготовлена з отруйних речовин. Так що повністю позбавити своє помешкання від них практично неможливо, проте до цього необхідно прагнути.

Насамперед, обов’язково треба звертати увагу на те, що написано на етикетці та в інструкції!

Назви більшості хімічних термінів мало про що говорять пересічному споживачу, тому розкриємо небезпечні фактори декількох хімічних речовин.

Отже, небезпечними є:

Аніонні ПАР (поверхнево-активні речовини). Вони очищають посуд і поверхні від бруду (миючі засоби), а також використовуються в пральних порошках. ПАР бувають трьох основних видів:

— аніонні;

— катіонні;

— неюногенні.

Найнебезпечніші — аніонні (А-ПАР). Вони викликають порушення імунітету, алергію, ураження мозку, печінки, нирок, легенів. Майте на увазі, при використанні миючих засобів, ПАР потрапляють до вас в організм, тому що навіть десятикратне полоскання в гарячій воді повністю не звільняє посуд від хімікатів. Щоб зменшити шкідливий вплив, використовуйте засоби, в яких вміст ПАР не перевищує 5 %.

Гідрохлорид натрію — у складі він може бути вказаний, як sodium hypochlorite. Це з’єднання, часто використовується у відбілювачах, може викликати дуже небажані реакції.

Хлор. Всім відомо, що він небезпечний. Хлор є причиною захворювань серцево-судинної системи, сприяє виникненню атеросклерозу, анемії, гіпертонії, алергічних реакцій. Він руйнує білки, негативно впливає на шкіру і волосся, підвищує ризик захворювання на рак. Звичайно, хлору у побутовій хімії міститься небагато. Але навіщо взагалі тримати вдома джерело хлору, якщо існують ефективні формули без нього? Зараз випускаються засоби для чи­щення туалету, що містять органічні кислоти.

Нафтові дистиляти (у поліролі для металевих поверхонь): короткочасний вплив може призвести до тимчасового розладу зору; дов­гостроковий вплив призводить до порушень функціонування нервової системи, нирок, органів зору і до шкірних захворювань.

Нашатирний спирт (засоби для чищення скляних поверхонь): призводить до подраз­нення очей, дихальних шляхів, викликає головний біль.

Феноли і крезоли (бактерицидні речовини) дуже їдкі, викликають діарею, запаморочення, втрату свідомості і порушення функцій нирок і печінки.

Нітробензол (у поліролі для підлоги і меблів): викликає знебарвлення шкіри, задишку, блювоту, а в особливо важких випадках — смерть; ця речовина викликає ракові захворювання, вона є причиною вроджених дефектів у дітей

Формальдегід (консервант в різних про­дуктах): є канцерогеном; викликає сильне подразнення очей, горла, шкіри, дихальних шляхів і легенів.

 

Крім того, намагайтеся уникати хімічних продуктів з наступним позначками:

 

Дратівливий

Як правило, цей знак можна знайти на баночках з різними миючими та миючими засобами. При попаданні в очі і на шкіру такий продукт може викликати свербіж, подразнення і навіть запалення. Після роботи з цією речовиною слід не допускати потрапляння в очі, а також ретельно мити руки. Намагайтеся також працювати в добре провітрюваних приміщеннях — випаровування цих продуктів можуть викликати кашель і запалення дихальних шляхів.

 

Подразнюючий.

Як правило, цей символ (на помаранчевому фоні чорний хрест) можна знайти на баночках з різними миючими і чистячими засобами. При потраплянні в очі і на шкіру такий продукт може викликати свербіння, подразнення і навіть запалення. Слід не допускати потрапляння в очі, а також ретельно мити руки після роботи з цією речовиною. Намагайтеся також працювати в добре провітрюваних приміщеннях — пари цих продуктів можуть викликати кашель і запалення дихальних шляхів.

 

 

Шкідливий.

Цей символ (на жовтому фоні чорний хрест) найчастіше зустрічається на упаковках з розчинниками, лаками і фарбами. Він говорить про те, що продукт містить одну або декілька шкідливих чи токсичних речовин.

 

 

Їдкий.

Попереджувальний символ (на жовтому фоні рука, на яку капають краплі) говорить про те, що до складу продукту входить луг або кислота у великій концентрації. А значить, при потраплянні на шкіру засіб може викликати важкі опіки і серйозні пошкодження шкіри, м’язової тканини і слизової оболонки. При роботі з такими продуктами треба обов’язково одягати рукавички. Їдкими можуть бути, наприклад, різні засоби для очищення каналізаційних труб.

 

 

Небезпечний для навколишнього середовища.

Цей символ (на жовтому фоні мертва риба та чорне дерево) попереджає про шкідливість продукту для природи. До його складу можуть входити речовини, які створюють загрозу для життя живих організмів

 

Якщо є можливість, використовуйте безпечні альтернативи хімічних речовин

Адже домогтися ідеальної чистоти і блис­ку цілком можливо й натуральними засобами, не вдаючись до допомоги хімії. Наприклад:

Харчова сода — натуральний засіб, за до­помогою якого посуд можна довести до блиску. Сода допоможе вам ефективно боротися з плямами, чистити і полірувати алюмінієві, хромовані, срібні, сталеві, жерстяні і пластикові поверхні, а також коштовності. Її можна використовувати для очищення і дезодорування холодильників, сильно забруднених килимів, обшивних матеріалів на меблях. Со­да також пом’якшує тканини і видаляє деякі види плям. Харчова сода пом’якшує жорстку воду, так що з нею можна прийняти ванну. Со­да може застосовуватися в якості дезодоранту для тіла і як зубна паста, її також можна вико­ристовувати як засіб від накипу.

Сік лимона можна використовувати для видалення плям іржі з посуду, а також полі­рування столового срібла. Лимонний сік може використовуватися під час миття скла і видалення плям з алюмінію, одягу та порцеляни. Лимонний сік може відбілювати під впливом сонячного світла.

Натуральні природні масла та есенції.

Любителям приємних запахів слід перейти з освіжувачів повітря на натуральні природні масла та есенції (лимон, евкаліпт, ялина, апельсин, лаванда). Для того, щоб освіжити повітря в приміщенні, можна використовувати спеціальні ароматичні лампи, які вмикають максимум на 20 хвилин, заправивши попередньо кількома краплями ароматичної олії.

Оцет ефективно видаляє воскові плями і плями від усіляких смол, чудово дезинфікує (чистий оцет можна сміливо використовувати для обробки туалету), очищає плитку, кахель (тільки не забудьте потім як слід провітрити приміщення), видаляє накип (налийте в чайник разом з водою трохи оцту, перемішайте, прополощіть — і готово!). Крім того, з оцту можна приготувати ефективну і безпечну «рідину для миття скла», яка чудово чистить і не залишає розводів. Для цього потрібно лише розбавити дві чайні ложки оцту в 1 л. води. За допомогою оцту можна також чистити цеглу і камінь.

Вантуз може впоратись із засміченим санвузлом не гірше, ніж спеціальні хімічні засоби.

Майцена виробляється з кукурудзи і може використовуватися для чищення вікон, полірування меблів, чищення килимів і накрохмалювання одягу.

Бура. Це природний мінерал, розчинний у воді. Бура перешкоджає утворенню борошнистої роси і цвілі, покращує чистячі властивості мила та інших миючих засобів, видаляє плями, а якщо її змішати з цукром або чим-небудь солодким, то можна буде боротися з тарганами.

 

Правила зберігання засобів побутової хімії:

— не переливайте їх в посуд з-під харчових продуктів;

— не тримайте їх на кухні; в холодильнику, шафах з посудом або харчами;

— особливо слідкуйте за тим, щоб ці препарати не потрапили до рук дітей.

Частою причиною нещасного випадку є самоотруєння. Це буває, коли при роботі з побутовими хімікатами перевищується рекомендована доза речовини або не використовують­ся засоби індивідуального захисту (респіратор, рукавиці).

 

Найбільш розповсюджені отруєння:

— оцтовою есенцією;

— нашатирним спиртом;

— засобами для знищення комах (інсектицидами);

— миючими засобами.

 

Ступінь токсичності цих речовин:

Миючі засоби та пральні порошки не викликають тяжкого отруєння. їх дії обмежуються подразненням слизової оболонки шлунково-кишкового тракту або шляхів дихання, чи то алергічними реакціями (чхання, сльозотеча, закладання носа).

Інсектициди — найбільш токсичні, вони містять фосфорорганічні з’єднання (ФОС): хлорофос, карбофос, дихлофос. З цієї групи препаратів найменше усього токсичний аерозоль «Прима». Отрута типу ФОС швидко викликає тяжке отруєння.

 

Перші симптоми отруєння:

 

— блювота;

— пронос;

— сильна пітливість;

— задуха;

— ускладнене дихання;

— втрата свідомості.

Ці симптоми проявляються, коли препарати потрапляють в організм через рот. А при вдиханні їх токсичність проявляється слабо: головний біль, запаморочення, нудота, що можна віднести на рахунок неприємного запаху препарату.

Оцтова есенція, яка використовується у побуті (70-80 % розчин оцтової кислоти): при потраплянні на шкіру або слизові оболонки, викликає хімічний опік. Якщо людина випила оцтову есенцію, то, крім місцевого опіку, про­являються і загальні дії на організм — починається розпад еритроцитів, внаслідок якого уражаються нирки і печінка. Якщо це сталось, то сеча, забарвлюється у червоний колір. Тяжкі опіки травного тракту можуть призвес­ти до інвалідності, так як часто при цьому утворюються рубцеві звуження стравоходу та шлунку, що порушує прохідність їжі. В таких випадках потрібні складні відновлювальні операції.

Отруєння нашатирним спиртом може виникнути, якщо його помилково випити замість алкогольних напоїв. Інколи хворому у непритомному стані підносять до носа не вату, змочену нашатирним спиртом, як це потрібно, а відкритий флакон. Внаслідок необачного руху флакон може перевернутись, а рідина потрапити в рот та ніс і викликати опік.

Якщо хімічна речовина потрапила в організм, треба насамперед викликати «Швидку допомогу» і обов’язково сказати, чим викликане отруєння. В цьому випадку до хворого направлять спеціальну бригаду, яка виконає необхідні дії. До прибуття машини «Швидкої допомоги» треба самим вжити невідкладних заходів.

 

Дії при отруєнні препаратами групи ФОС.

 

Промийте потерпілому шлунок, для чого дайте йому випити одразу 0,5 л водопровідної води кімнатної температури і викличте блювання. Повторіть цю маніпуляцію декілька разів, що хоча і не дасть повного очищення шлунку, але допоможе вилучити з нього значну частину отрути та зменшить кількість її всмоктування в кров. Промивання шлунку подібним методом допускається тільки у тому випадку, якщо потерпілий не втратив свідомість. Хворого, який непритомнів треба покласти на бік, це потрібно для того, щоб вміст шлунку під час блювоти не потрапив в дихальні шляхи. Порожнину роту потерпілого в цьому випадку треба очистити, для чого треба повернути його голову набік.

 

Дії при ураженні отрутами припікаючої дії

 

Дайте потерпілому випити склянку холодної води, щоб зменшити концентрацію речовини і відповідно її припікаючу дію. Промивати шлунок, викликати блювоту, таким хворим не можна: вони можуть поперхнутись і кислота або луї» потрапить у дихальний шлях та викличе опік. Для того, щоб нейтралізувати кислоту і луг, дайте хворому випити склянку молока. Пити содовий розчин при отруєнні кислотами не рекомендується, так як внаслідок реакції нейтралізації виділяється велика кількість вуглекислоти і тепла, котрі сприятимуть посиленню больового відчуття.

Найчастіше, через постійний брак часу, ми купуємо побутову хімію мимохідь. І дуже рідко, на жаль, читаємо її склад. А саме це так важливо! Не потрібно сліпо довіряти рекламі, важливо контролювати все самим. Обов’язко­во читайте склад побутової хімії! Звичайно, пересічному громадянину складно розібратися в хімічних термінах, але від правильного вибору залежить ваше самопочуття.

Побутова хімія постійно знаходиться в квартирі, і дуже важливо, щоб вона не чинила шкоди здоров’ю як вам, так і вашим дітям

Оставить комментарий

Рубрики
2020-2021 н.р. 2021-2022 н.р. «Я- класний керівник». Інклюзивне навчання Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Презентації до уроків. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас