МАТЕРІАЛИ ДЛЯ БЕСІД З УЧНЯМИ. ЩО ТАКЕ ВИХОВАНІСТЬ?

        ЩО  ТАКЕ  ВИХОВАНІСТЬ?

      Спочатку звернемось до тлумачного словника: „Вихованість – це вміння поводитись”. Що ж означає вміння поводитись в колективі? Бути вихованою людиною – це і вміння вітатися, і підтримувати в товаристві розмову, і правильно їсти, і вміння тримати себе в громадських місцях.  Та неправильно мислять ті, хто вважає, що вихованість зводиться лише до гарних манер. Коли говоримо „вихована людина”, — ми маємо на увазі щось більш глибоке в людині, і перш за все внутрішню інтелігентність. А це означає бути уважним до інших, тактовним, скромним. „Виховані люди, — писав до брата у листі російський письменник А.П.Чехов, — поважають людську особистість, а тому завжди тактовні, лагідні, ввічливі, поступливі… Вони щирі і бояться неправди, як вогню. Не обдурюють навіть у дрібницях. Вони не хизуються, поводяться на вулиці так само, як і вдома. Вони не балакучі і не лізуть з відвертими розмовами, коли їх не питають”.

  Бути ввічливою, вихованою, витриманою людиною не так-то легко. Тут потрібні і самодисципліна, і готовність іноді поступитися власними вигодами, звичками, і, найголовніше, почуття поваги до інших людей, до колективу, відповідальність за свої вчинки перед суспільством.

   Міркуйте самі:

  • поснідавши десь на лісовій галявині, найлегше, звичайно, „забути” там же залишки їжі, папір. Більше клопоту зібрати все це й закопати, чи взяти з собою, щоб потім викинути у ящик для сміття.
  • поступитися місцем у переповненому автобусі літній людині – це значить і самому відчути певну незручність. Та без вагань це зробить кожна вихована     людина. Вона ж не дозволить собі увімкнути транзистор під вікнами житлового будинку. Вона знає: ми живемо у вік. Коли навкруги і так гамірно, як же не оберігати спокій і тишу?

    Вихованість – це не тільки ввічливість і привітність. Це і людяність. Це – бути серед людей Людиною. Для цього в першу чергу треба мати таку внутрішню якість, як щирість, доброту – справжню, щедру, дійову.

    Несподіваний життєвий конфлікт вихована людина розв’яже швидше з гумором, ніж з досадою.

Зовнішня культура, поведінка людини не відділені глухою стіною від її внутрішнього, духовного світу. Слухання музики, споглядання творів мистецтва, читання книг – все це збагачує духовний світ людини, а значить сприяє її вихованню.

  „Справжня вихованість – це доброзичливе ставлення до людей” (Ж.-Ж.Руссо)

„Зовнішня чистота і витонченість повинні бути виразом внутрішньої чистоти і краси” (В.Г.Бєлінський).

Оставить комментарий

Рубрики
2020-2021 н.р. 2021-2022 н.р. «Я- класний керівник». Інклюзивне навчання Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Презентації до уроків. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас