Із джерел фразеології. Скатертю дорога!

Тепер цей вислів означає різке побажання забиратися геть: за кимось не будуть жалкувати і обійдуться без нього. Наприклад: «— Не подобаються мої мисочки — скатертю доріжка! Аякже! Плакати буду за ним! — застрибав по хаті Данило Петрович…» (М. Стельмах); «— Нічого з ним не станеться,— заспокоював Кость.— До бурової степом добереться. Скатертю йому дорога» (І. Цюпа). Фразеологізм активно вживається не тільки в усному і художньому мовленні, а й у публіцистичному.

Однак первісне значення звороту скатертю дорога, на думку О. О. Потебні, було прямо протилежним. Цей вислів означав побажання хорошої дороги і щасливої путі. Такого ж плану були й вислови полотном дорога, полотно дороги.

Асоціації дороги і тканини (скатерть, полотно, пояс, рушник, платок) як чогось рівного, настеленого були звичними раніше. Відомий дослідник слов’янського фольклору О. М. Афанасьєв писав, що «всяка дорога, яка веде в дальню сторону, метафоричною мовою порівнювалася з розісланим полотном». «Дорога — тканина,— пояснював О. О. Потебня.— У святковому гаданні, кому випаде платок, тому їхати в дорогу».

Порівняння дороги з полотном, скатертю, широким поясом зустрічається і в сучасній художній літературі. Наприклад: Дорога стелилася під полоззями, мов тканий сріблом пояс» (Р. Федорів); «— А куди мені їхати? Там косогори та долини, а до того ще й скіфське городище.— А ти хотів, щоб тобі скатертину простелили?» (І. Цюпа). Звідси також і глибоко народні корені Ма-лишкових образів: «рушник простелю, наче долю», «росяниста доріжка» [на рушникові], «і рушник вишиваний на щастя дала».

Від цього вже один крок і до побажання щасливої путі, дороги: Хай тобі легка дорога простелиться (СУМ, 7, 373), Щоб дорога слалася скатертю — «щоб все було добре в дорозі» (СУМ, 9, 256).

Оставить комментарий

Курси, вебінари, олімпіади. Портал «Всеосвіта».
Рубрики
2020-2021 н.р. 2021-2022 н.р. «Я- класний керівник». Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Літературний гурток Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Презентації до уроків. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас