ЧИ НЕБЕЗПЕЧНА БЛИСКАВКА? Бесіда

Мета:   Розвивати  у дітей уміння захистити себе від  блискавки.  Виховувати у учнів почуття відповідальності за своє життя.

                      Учитель: ЧИ  НЕБЕЗПЕЧНА  БЛИСКАВКА?

Дуже небезпечна! Сила струму в її каналі може сяга­ти сотень тисяч ампер. І най­страшніша так звана «напруга дотику». Скажімо, коли люди­на стоїть, прихилившись до дерева, в яке влучає блискав­ка. Якщо крізь організм про­йшло 100 мікроампер, можли­ва смерть. І зовсім неминуча вона, якщо людина знервова­на, чи спітніла, чи напідпитку. Є ще й так звана «крокова на­пруга».   Навіть   перебуваючи за 100 метрів од місця удару блискавки, людина може бути вражена струмом, якщо ноги її розведені, — наприклад, при ходьбі. Якщо ж зведені — ри­зик менший.  

Коли блискавка уражує людський організм, відбува­ється дуже сильний спазм м’язів. Найгірше, якщо роз­ряд пройшов крізь мозок чи серце. Не знати, хто вигадав, що постраждалого треба об­кладати мокрою землею чи й закопувати. Дурниця! Треба негайно   викликати   «швидку допомогу», а тим часом по­старатися зробити непря­мий масаж серця та штучне дихання. Ще одне. Від удару блискавки можливі ураження зору — аж до сліпоти, і слуху — до цілковитої глухоти! А що вже до електричних опіків — то це буває у 90 відсотках ви­падків.

ЯК УРЯТУВАТИСЬ?

Намагайтеся, щоби ваші тіло й одяг були сухі — тоді не­безпека ураження блискавкою знижується. У лісі сховатися від грози можна серед неви­соких дерев (не на галявині!), на відкритій місцині — в сухій ямці. І в жодному разі — не під самотнім деревом! Візьміть до уваги: найбільш небезпеч­ні дуб, тополя, ялина, сосна. Дуже рідко блискавка влучає у вербу і клен, а найменш вірогідна її «атака» на кущі.

Піщаний і кам’янистий ґрунти безпечніші за глинястий. Якщо у вас довге волосся, то під час грози зберіть його у «хвіст». Не зупиняйтеся біля водойм і під скелями. Якщо гроза застала вас під час ку­пання, то слід до берега до­биратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками. Якщо ви на човні, слід вибратися на берег, а коли це зробити не­можливо, треба витягти весла з води й сидіти нерухомо. Ліп­ше не мати при собі метале­вих предметів, не розкрива­ти над собою парасольку під час грози. Якщо вона застала вас на велосипеді чи верхи на коні, велосипед постав­те якнайдалі від себе, а коня прив’яжіть до невисокого де­рева чи паркану. Намагайтеся не бігати (пам’ятайте про не­безпеку від «розведених ніг»!), а якщо вже довелося, то не юрміться, а пересувайтеся на відстані один від одного. І ви­мкніть  мобільний теле­фон! Від нього під час грози — небезпека для життя.

Чому наголошуємо на во­логості й наявності металевих предметів? Бо блискавка б’є туди, де найбільша електро­провідність. Якщо під землею є грунтові води — туди рано чи пізно неодмінно влучить електричний розряд, і тоді там може з’явитись нове джерело-криничка. А ще вда­ряє туди, де закопане якесь залізяччя, адже метали — добрі провідники струму. До речі, чи не звідти походить давнє і не таке вже й безглузде повір’я, що в місці удару «небесної стріли» закопано скарб?..

Коли ж ви вдома, а на ву­лиці гроза — негайно зачиніть двері, вікна, відійдіть від них подалі. Тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, взагалі від металевих предме­тів. Не користуйтеся водого­ном, у жодному разі не можна митися у ванні під час грози. Утримайтеся і від дзвінків по телефону, при великій потре­бі робіть це швидко відразу ж після чергового розряду.

ЧИ ЗАВЖДИ ТАК БУЛО?

Певна річ, завжди. Але по­мічено, що в останні деся­тиліття на всій Землі зросла грозова активність. Нічого дивного. Насамперед — гло­бальне потепління. Окрім ін­ших капостей, воно несе й отаку неприємність. А ще — урбанізація. Міста із хма­рочосами, довжелезні ЛЕП -усе це метал, «принада» для грозових розрядів. А відтак і люди частіше наражаються на небезпеку. Тут виникає ще одне запитання: а якщо вда­рить у якийсь об’єкт на зразок хімічного заводу чи й атомної станції? Не доведи, Господи. Утім, подібні катастрофи ма­лоймовірні. Це — об’єкти під­вищеного захисту від улучен­ня блискавок. Принаймні так запевняють фахівці, котрі за родом своєї служби повинні дбати про цей захист.

 

Оставить комментарий

Курси, вебінари, олімпіади. Портал «Всеосвіта».
Рубрики
2020-2021 н.р. «Я- класний керівник». Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Літературний гурток МО КЛАСНИХ КЕРІВНИКІВ Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Презентації до уроків. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас