ЧИ НЕБЕЗПЕЧНА БЛИСКАВКА? Бесіда
Мета: Розвивати у дітей уміння захистити себе від блискавки. Виховувати у учнів почуття відповідальності за своє життя.
Учитель: ЧИ НЕБЕЗПЕЧНА БЛИСКАВКА?
Дуже небезпечна! Сила струму в її каналі може сягати сотень тисяч ампер. І найстрашніша так звана «напруга дотику». Скажімо, коли людина стоїть, прихилившись до дерева, в яке влучає блискавка. Якщо крізь організм пройшло 100 мікроампер, можлива смерть. І зовсім неминуча вона, якщо людина знервована, чи спітніла, чи напідпитку. Є ще й так звана «крокова напруга». Навіть перебуваючи за 100 метрів од місця удару блискавки, людина може бути вражена струмом, якщо ноги її розведені, — наприклад, при ходьбі. Якщо ж зведені — ризик менший.
Коли блискавка уражує людський організм, відбувається дуже сильний спазм м’язів. Найгірше, якщо розряд пройшов крізь мозок чи серце. Не знати, хто вигадав, що постраждалого треба обкладати мокрою землею чи й закопувати. Дурниця! Треба негайно викликати «швидку допомогу», а тим часом постаратися зробити непрямий масаж серця та штучне дихання. Ще одне. Від удару блискавки можливі ураження зору — аж до сліпоти, і слуху — до цілковитої глухоти! А що вже до електричних опіків — то це буває у 90 відсотках випадків.
ЯК УРЯТУВАТИСЬ?
Намагайтеся, щоби ваші тіло й одяг були сухі — тоді небезпека ураження блискавкою знижується. У лісі сховатися від грози можна серед невисоких дерев (не на галявині!), на відкритій місцині — в сухій ямці. І в жодному разі — не під самотнім деревом! Візьміть до уваги: найбільш небезпечні дуб, тополя, ялина, сосна. Дуже рідко блискавка влучає у вербу і клен, а найменш вірогідна її «атака» на кущі.
Піщаний і кам’янистий ґрунти безпечніші за глинястий. Якщо у вас довге волосся, то під час грози зберіть його у «хвіст». Не зупиняйтеся біля водойм і під скелями. Якщо гроза застала вас під час купання, то слід до берега добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками. Якщо ви на човні, слід вибратися на берег, а коли це зробити неможливо, треба витягти весла з води й сидіти нерухомо. Ліпше не мати при собі металевих предметів, не розкривати над собою парасольку під час грози. Якщо вона застала вас на велосипеді чи верхи на коні, велосипед поставте якнайдалі від себе, а коня прив’яжіть до невисокого дерева чи паркану. Намагайтеся не бігати (пам’ятайте про небезпеку від «розведених ніг»!), а якщо вже довелося, то не юрміться, а пересувайтеся на відстані один від одного. І вимкніть мобільний телефон! Від нього під час грози — небезпека для життя.
Чому наголошуємо на вологості й наявності металевих предметів? Бо блискавка б’є туди, де найбільша електропровідність. Якщо під землею є грунтові води — туди рано чи пізно неодмінно влучить електричний розряд, і тоді там може з’явитись нове джерело-криничка. А ще вдаряє туди, де закопане якесь залізяччя, адже метали — добрі провідники струму. До речі, чи не звідти походить давнє і не таке вже й безглузде повір’я, що в місці удару «небесної стріли» закопано скарб?..
Коли ж ви вдома, а на вулиці гроза — негайно зачиніть двері, вікна, відійдіть від них подалі. Тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, взагалі від металевих предметів. Не користуйтеся водогоном, у жодному разі не можна митися у ванні під час грози. Утримайтеся і від дзвінків по телефону, при великій потребі робіть це швидко відразу ж після чергового розряду.
ЧИ ЗАВЖДИ ТАК БУЛО?
Певна річ, завжди. Але помічено, що в останні десятиліття на всій Землі зросла грозова активність. Нічого дивного. Насамперед — глобальне потепління. Окрім інших капостей, воно несе й отаку неприємність. А ще — урбанізація. Міста із хмарочосами, довжелезні ЛЕП -усе це метал, «принада» для грозових розрядів. А відтак і люди частіше наражаються на небезпеку. Тут виникає ще одне запитання: а якщо вдарить у якийсь об’єкт на зразок хімічного заводу чи й атомної станції? Не доведи, Господи. Утім, подібні катастрофи малоймовірні. Це — об’єкти підвищеного захисту від улучення блискавок. Принаймні так запевняють фахівці, котрі за родом своєї служби повинні дбати про цей захист.