Цвітень, краснець, водолій… (За В.Скуратівським)
Четвертий місяць року в давнину йменували березнем. Лише в XVI сторіччі в українській літературній мові з’явилося сучасне означення — «квітень». Воно похідне від давньоруського «цвєтень».
Під цю пору природа активно оживає. Земля, яку вдосталь напоїла весняна волога, вкривається густою травою. На пагорбах та узлісках з’являються перші весняні квіти — проліски та короліски. Птахи починають мостити гнізда. Дбайливі природолюби вивішують на деревах шпаківні, щоб допомогти птахам позбутися зайвих клопотів. Нині, коли бракує старих дерев, у яких полюбляє оселятися лісове птаство, людська допомога особливо важлива.
Одне слово, квітень багатий не тільки на квіти. Про це говорять і численні його діалектні назви.
Свого часу в різних місцях цей місяць називали по-різному: цвітень, красень, водолій, дзюрчальник, снігогін, лукавець. Дві останні назви пов’язані з примхами природи. Нерідко в цей час ще випадає сніжок, уночі відчутні приморозки. Але вони тимчасові: тільки-но визирне сонечко — природа одразу оживає.
У квітні з’являється чимало турбот у селян. Потрібно орати землю, висівати ранні ярі культури, зокрема ячмінь, готувати ґрунт під городину. Люди збиралися на віче, де вирішували, хто перший почне обробляти свої городи. На це мали право лише окремі верстви населення — сироти, старі та немічні люди, вдови. Звідси і назва обряду — «вдовиний плуг». За давнім звичаєм, ніхто із селян не мав права розпочинати оранку, поки не обсіються названі вище селяни. Знедоленим людям обробляли городи всією громадою (толокою). Усе це робили безкоштовно. Ось який звичай, безпосередньо пов’язаний із квітнем, був у наших пращурів.
…Квітень, краснець, водолій… Ці та інші назви пов’язані з полудневим місяцем весни. Але в народі є ще одна і не менш цікава назва — ле- лечник. Йдеться про найшанованішу в нашого народу птицю — лелеку. За повір’ям, долаючи далекі відстані, вона приносить на своїх крилах теплу весну. Недарма кажуть: «Прилетів лелека — весну приніс здалека» чи «Перелетів я Десну — приніс вам весну».