Архив рубрики «Народознавство»

Барвінок. Походження, легенди, значення.

https://youtu.be/VqfGhG4OxV8

Стокротка (маргаритки)

https://youtu.be/n0HnIDoGcYE

Чорнобривці: походження, історія, легенди, значення.

https://youtu.be/QhpNVIqHxDc

Братки (квіти українською)

https://youtu.be/eOiMl5RIxbs

Квіти українською. Походження рослини. Значення. Легенди. Використання.

https://youtu.be/lDETM9hj420

Волошки. Походження назви. Символіка. Значення. Використання у народній медицини. Традиції

https://youtu.be/XCOvf8ZJOdo

Квіти українською. Нагідки. Властивості. Значення. Походження.

https://youtu.be/fDH45BF8O20

Рум’янець літа (Червень) (За В. Скуратівським)

Про походження першого літнього місяця сперечаються найбільше. До жодного із його старших братів не виявлялося такої пильної уваги з боку мовознавців та дослідників народного календаря. Та це й зрозуміло: полудень року увібрав найконтрастніші його ознаки. Одні вважають, що назві прислужилося масове цвітіння квітів, зокрема маку та півонії. Інші ж стверджують, що назва пішла від зарум’янілих суниць і черешень, котрі якраз починають дозрівати. Дехто схильний думати, що походження назви йде від того, що з 20 до 22 червня настає період найвищого сонцестояння, коли день удвічі перевершує ніч.  Читати повністю »

Травень травами багатий (За В. Скуратівським)

В українській літературній мові закріпилося значення останнього місяця весни як травень. Між тим ще зовсім недавно існувало дві назви — травень і май. Вони зафіксовані в усіх найповажніших тлумачних словниках. Учені стверджують, що «май», імовірніше за все, походить од латинського «майус».   Читати повністю »

Цвітень, краснець, водолій… (За В.Скуратівським)

Четвертий місяць року в давнину йменували березнем. Лише в XVI сторіччі в українській лі­тературній мові з’явилося сучасне означення — «квітень». Воно похідне від давньоруського «цвєтень».

Під цю пору природа активно оживає. Земля, яку вдосталь напоїла весняна волога, вкриваєть­ся густою травою. На пагорбах та узлісках з’являються перші весняні квіти — проліски та короліски. Птахи починають мостити гнізда. Дбайливі природолюби вивішують на деревах шпаківні, щоб допомогти птахам позбутися зай­вих клопотів. Нині, коли бракує старих дерев, у яких полюбляє оселятися лісове птаство, людсь­ка допомога особливо важлива.  Читати повністю »

Березень березовим віником зиму вимітає. (За В.Скуратівським)

За уявленнями наших пращурів, які розпочинали Новий рік весною, пробудження природи мало співпадати з початком новолітування. 18 березня починається весняний сонцеворот. Відтепер день стає довшим за ніч.

Перший річний місяць у наших пращурів мав чимало народних назв. Серед них відомі такі: капельник, зимобор, соковик, полютий, красовик, красний місяць та інші. Але найдавніша староукраїнська назва місяця була — сухий. Як вважають учені, це від того, що надто мало випадає опадів. Читати повністю »

В лютому зима вперше з весною стрічається. (За В. Скуратівським)

 

Хоча другий місяць року і є найкоротшим серед зимових місяців, але він найпримхливі-ший. Справа в тім, що зима силкується втримати свої права, нагадуючи про себе частими завірюхами, снігопадами та морозами.

Це підтверджують і регіональні назви місяця: сніжень, лютень, крутень, зимобор, бокогрій, криводоріг, лежень Читати повністю »

Рубрики
2020-2021 н.р. 2021-2022 н.р. «Я- класний керівник». Інклюзивне навчання Без рубрики Говоримо українською... Готуємось до ЗНО Граматичні казки Дистанційне навчання Електронні книги для вчителів Карантин Корисні відео. Краєзнавство Сумщини Література 5 клас Література 6 клас Література 7 клас Література 8 клас Література 9 клас Література 10 клас Література 11 клас Літературний гурток Методична скринька Моє натхнення. Мої анімовані презентації (Відеоскрайбінг) Міжнародний конкурс імені П. Яцика НУШ На допомогу вчителю. Народознавство Олімпіада з української мови та літератури 7 клас Олімпіада з української мови та літератури 8 клас Поради батькам. Підсумкові контрольні роботи 5 клас Різне Скарби фразеології Скарбничка народної мудрості. Творчі завдання Українська література Українська мова Українська мова 5 клас Українська мова 6 клас Українська мова 7 клас Українська мова 8 клас Українська мова 9 клас Українська мова 10 клас Українська мова 11 клас